РЕГУЛЯТОРНА ПОЛІТИКА

 

УКРАЇНА
В О Л О Д А Р С Ь К А    Р А Й О Н Н А      Р А Д А
 
Р І Ш Е Н Н Я
районної    ради
 
26.06.2012    № 6/20-224
смт Володарське
 
   
 
Про затвердження Порядку підготовки та прийняття
регуляторних актів Володарською районною радою
 
 
З метою реалізації повноважень по здійсненню держаної регуляторної політики, відповідно Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», керуючись ст. ст. 43, 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
 
ВИРІШИЛА:
 
1. Затвердити Порядок підготовки та прийняття регуляторних актів Володарською районною радою (додається).
 
2. Покласти повноваження по здійсненню державної регуляторної політики на постійну комісію районної ради з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, охорони прав, свобод, законних інтересів громадян, забезпечення безпечної життєдіяльності населення.
 
3. Внести доповнення в рішення районної ради від 11.11.2010 № 6/1-8 «Про затвердження Положення про постійні комісії районної ради» доповнивши статтю 15 пунктом 11 наступного змісту: «11. Здійснює діяльність, направлену на підготовку, прийняття і перегляд регуляторних актів районної ради у порядку і спосіб, які встановлені Порядком підготовки та прийняття регуляторних актів Володарською районною радою.».
 
 
 
В.о.голови районної ради                                                                                  Н.А.Кунак


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення районної ради
26.06.2012   № 6/20-224
 
 
ПОРЯДОК
підготовки та прийняття регуляторних актів Володарською районною радою
 
Даний Порядок регулює діяльність районної ради з підготовки, прийняття та відстеження результативності регуляторних актів у порядку та спосіб, які передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».
1. Планування діяльності районної ради з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в межах підготовки та затвердження планів роботи районної ради в порядку, встановленому ст. 5 Регламенту районної ради.
2. Затверджені плани діяльності районної ради з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються в газеті «Заря Приазовья» або на офіційному веб-сайті районної ради не пізніше, як в п’ятиденний термін після їх затвердження.
3. Підготовка проекту регуляторного акту здійснюється відповідно до плану роботи районної ради та виноситься на розгляд сесії відповідно вимог ст. 15 Регламенту районної ради та Інструкції з діловодства у Володарській районній раді.
4. По кожному проекту регуляторного акту його розробник готує аналіз регуляторного впливу відповідно до ст. 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Методики проведення аналізу впливу та відстеження регуляторного акта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.
Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акту з метою отримання зауважень та пропозицій.
При внесенні на розгляд сесії районної ради проект регуляторного акту без аналізу регуляторного впливу постійна комісія районної ради приймає рішення про направлення проекту регуляторного акту на доопрацювання органу, який вніс цей проект.
5. Орган, який здійснив підготовку проекту регуляторного акту, здійснює оприлюднення разом з аналізом регуляторного впливу шляхом публікації в газеті «Заря Приазовья» або на офіційному веб-сайті районної ради не пізніше п’яти робочих днів з дня надання повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акту.
Термін, в який від фізичних і юридичних осіб приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акту і не може бути меншим одного місяця та не більше трьох місяців з дня оприлюднення проекту регуляторного акту і відповідного аналізу регуляторного впливу.
Зауваження і пропозиції по оприлюдненому проекту регуляторного акту надаються фізичними та юридичними особами розробнику цього проекту і до відома постійній комісії районної ради.
Всі зауваження і пропозиції до проекту регуляторного акту та відповідному аналізу регуляторного впливу, отримані в установлений строк, підлягають обов’язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами розгляду розробник проекту регуляторного акту повністю чи частково враховує отримані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.
6. Кожен проект регуляторного акту, поданий на розгляд в районну раду, подається в постійну комісію районної ради з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, охорони прав, свобод, законних інтересів громадян, забезпечення безпечної життєдіяльності населення, для підготовки експертного висновку про регуляторний вплив поданого проекту регуляторного акту та відповідність його вимогам ст. ст. 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
При поданні проекту регуляторного акту на розгляд сесії районної ради на пленарному засіданні голова постійної комісії доповідає експертний висновок постійної комісії про відповідність проекту  регуляторного акту вимогам ст. ст. 4, 8 вказаного закону.
7. По мотивованому поданню депутата районної ради, постійної комісії ради, голови районної ради, постійна комісія районної ради з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів, розвитку малого і середнього бізнесу може прийняти рішення про забезпечення підготовки в порядку, встановленому ч. ч. 2, 3 ст. 34 цього закону, експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акту, внесеного цим депутатом, постійною комісією ради, головою районної ради. У цьому разі аналіз регуляторного впливу не готується, а експертний висновок щодо регуляторного впливу готується відповідно до вимог ст. 8 цього закону.
8. Регуляторний акт не може бути прийнятий, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:
- відсутність аналізу регуляторного впливу;
- проект регуляторного акту не був оприлюднений.
9. Не пізніше п’ятиденного терміну після прийняття регуляторного акту районна рада оприлюднює його в газеті «Заря Приазовья».
10. По кожному регуляторному акту райдержадміністрація проводить відстеження його результативності відповідно ст. ст. 10, 37 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики відстеження результативності регуляторного акту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 та готує звіт.
 Звіт про відстеження результативності регуляторного акту, прийнятого районною радою, не пізніше наступного робочого дня з дня оприлюднення цього звіту, подається до постійної комісії районної ради з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, охорони прав, свобод, законних інтересів громадян, забезпечення безпечної життєдіяльності населення.
Звіт про відстеження результативності регуляторного акту оприлюднюється районною радою в газеті «Заря Приазовья» або розміщується на офіційному веб-сайті районної ради не пізніше п’яти днів з дня його підписання.
10. Районна рада заслуховує щорічно звіт голови про здійснення державної регуляторної політики виконавчим апаратом районної ради.
Постійна комісія районної ради з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів, розвитку малого і середнього бізнесу готує і попередньо розглядає питання щодо звітів голови ради про здійснення державної регуляторної політики.
 
 
 
В.о голови районної ради                                                                                           Н.А.Кунак
 
 
Підготовлено радником голови ради
з юридичного забезпечення                                                                                   І.Л.Перекрест
 




 

 

УКРАЇНА
В О Л О Д А Р С Ь К А    Р А Й О Н Н А      Р А Д А
 
Р І Ш Е Н Н Я
районної    ради
 
від ___21.08.2008__№ _5/22-237____
смт. Володарське
  
Про затвердження Методики розрахунку і порядок
використання плати за оренду майна спільної
 власності територіальних громад сіл, селищ, що 
знаходяться в управління   районної ради 
 
 
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

Керуючись  ст.ст. 43, 60  Закону  України  „ Про  місцеве  самоврядування  в  Україні”,  відповідно  Закону  України    Про  оренду  державного  та  комунального  майна”, постанови  Кабінету  Міністрів  Украйни від 04.10.1995 р. № 786 „Про  методику  розрахунку  і  порядок  використання  плати  за  оренду  державного  майна” зі  змінами  та  доповненнями,  районна  рада

ВИРІШИЛА:

1.    Затвердити  Методику  розрахунку   і  порядок  використання  плати   за  оренду  майна  спільної  власності  територіальних  громад  сіл,  селищ,  що  знаходяться  в  управлінні  районної  ради  згідно  додатку.

                 2.  Вважати  таким, що втратило  чинність рішення  районної  ради  від  17.12.2003 № IV/9-165 „Про  затвердження  Методики  розрахунку  та  порядку  використання  плати  за  оренду  майна  спільної  власності  територіальних  громад сіл,  селища,  що  знаходиться  в  управлінні  районної  ради  зі  змінами  та  доповненнями.

 3. Контроль  за  виконанням  рішення  покласти на  постійну  комісію з питань паливно – енергетичного  комплексу,  промисловості,  транспорту, зв’язку, житлово – комунального  господарства  та  будівництва  ( Татар ).

 
 
Голова   районної ради                                                                                                                                                                 П.М. Азаров
 
  
  
                                                                                                                                                          Додаток
                                                                                                                                                          до рішення районної ради
                                                                                                                                                          від ___21.08.2008__№ _5/22-237____
                                                                                                         
                                                                                            
МЕТОДИКА
розрахунку і порядок використання плати
за оренду комунального майна
 
1. Методику і порядок розроблено з метою створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння плати за оренду окремого    індивідуально визначеного майна спільної власності територіальних громад сіл і селищ, які знаходяться в управлінні Володарської районної ради
2. Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем згідно з додатком 1.
У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендна плата, розрахована за цією Методикою, застосовується як стартова, а її розмір може бути збільшено за результатами такого визначення.
3. До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов'язуються надавати орендарю   підприємство,     на балансі якого перебуває це майно.
4. Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності:  визначається розмір річної орендної плати. На основі   розміру   річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
5. Розмір річної орендної плати у разі оренди окремого індивідуально   визначеного   майна   (крім   нерухомого   майна) встановлюється за згодою сторін, але не менш як 10 відсотків вартості орендованого майна, а у разі коли орендарем є бюджетна установа   не   менш як 6 відсотків вартості орендованого майна. Орендодавець може здійснювати незалежну оцінку майна, що передається в оренду.
 6. У разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними    та юридичними    особами,    зазначеними   у пункті 7 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:
 
                         Опл = Вп х Сор,
 
де   Вп - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення   незалежної   оцінки, грн.; для органів виконавчої влади, бюджетних установ, що фінансуються за рахунок державного бюджету, Пенсійного фонду і Фондів соціального страхування – первісна балансова вартість орендованого майна.
       Сор - орендна ставка, визначена згідно з додатком N 1.
 
Незалежна   оцінка   вартості    об'єкта    оренди    повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.
 Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною   будівлі (споруди),   то оцінка вартості цього приміщення проводиться безпосередньо або опосередковано з урахуванням вартості будівлі (споруди) в цілому за формулою:
 
                        Вп = Вб : Пб х Пп,
 
де Вп - вартість орендованого приміщення, яке є частиною будівлі (споруди), грн.;
     Вб - вартість будівлі (споруди) в цілому (без вартості підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.;
     Пп - площа орендованого приміщення, кв.м; 
     Пб - площа будівлі (споруди) в цілому (без площі підвальних приміщень, якщо вони не експлуатуються орендарем), кв.м.
 
7. Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок районного бюджету, редакцією газети «Зоря Приазов’я», районною радою ветеранів війни, праці та збройних сил – становить 1 гривню за 1 кв.м.
8. Витрати на утримання нерухомого майна, зданого в оренду одночасно кільком підприємствам, організаціям, і прибудинкової території,   розподіляються   між   ними залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині - пропорційно розміру займаної підприємствами, організаціями загальної площі. 
 9. Розмір місячної орендної плати за перший місяць після укладення договору оренди чи перегляду розміру орендної плати розраховується за формулою:
 
                               Опл
                 Опл.міс. = ------ х Іп.р. х Ім,
                                12
 
     Опл - річна орендна плата, визначена за цією Методикою, грн.; 
     Іп.р. - індекс інфляції за період з початку поточного року (у разі оренди нерухомого майна - з дати проведення незалежної оцінки) до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати;
    Ім - індекс інфляції за перший місяць оренди.
10. Розмір орендної плати за кожний   наступний   місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
11. Терміни внесення орендної плати визначаються у договорі.
            У договорі оренди рекомендується встановлювати, що сплата орендних платежів має проводитися щоквартально в 5-денний термін від дати, встановленої для подання   квартальних   бухгалтерських   звітів (балансів), а за IV квартал - в 10-денний термін від дати, встановленої для подання річного бухгалтерського звіту (балансу).
12. Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцеві орендних платежів подаються платниками установам банку до настання терміну платежу.
13. Суми орендної плати, зайво перераховані до бюджету або орендодавцеві, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові в 5-денний термін від дня одержання його письмової заяви.
14. Орендна плата за нерухоме та  окреме   індивідуально   визначене   майно   підприємства зараховується на спеціальні рахунки орендодавцю і використовується лише на відновлення основних фондів та поточний ремонт нерухомого майна.
15. Контроль за надходженням орендної плати здійснюється орендодавцем.
         
                                                 
                                                                                                         
Керуючий справами
районної ради                                                                                                                                                                      О.М.Горбатенко

 

 
free pokerfree poker


© 2011-2016 Нікольська районна рада
Усі права захищені
При копіюванні матеріалів з сайту посилання на
http://volodrsovet.dn.ua обов*язкове
Сайт розробленний у студії "Respect design@